O FIRMIE PORADNIK NASZE REALIZACJE DO POBRANIA KONTAKT

KOMINKI  AMBUD

Naturalne ciepło w Twoim domu.

Zadzwoń do nas:
+48 509 979 906

PoradnikDrewno

Wybór drewna na opał często jest bardzo ważny, ma znaczny wpływ na czas palenia jak i efektywność kominka.

Warto pamiętać, że kiedy tylko to możliwe, powinno się wybierać drewno o odpowiednich parametrach, zapewniając tym samym maksymalną wydajność urządzenia.

Aby drewno było dobrze wysezonowane należy świeżo zakupione drewno porąbać w szczapy, ułożyć w pryzmy np. na drewnianych paletach. Tak przygotowane pryzmy należy przykryć od góry np. folią, aby drewno nie mokło. Miejsce do składowania powinno być przewiewne. Po okresie od 18 do 24 miesięcy drewno osiągnie około 15% wilgotności i będzie się najlepiej spalać. Idealna do stałego przygotowywania drewna będzie zadaszona drewutnia, drewno należy wybierać na przemian w celu utrzymywania stałego zapasu wysezonowanego drewna.

Drewno wilgotne słabo się pali, brudzi się szyba, a ciepło jest tracone na odparowanie wody. Wydziela się też dużo osadu w kominie – kreozotu.

Ze względu na zbyt gwałtowne spalanie nie należy stosować drewna drzew iglastych, zawiera ono dużo żywicy, co powoduje szybkie zanieczyszczanie przewodu kominowego.

Kreozot to substancja łatwopalna, powstająca złączenia pary wodnej i organicznych smół zawartych w spalinach osiadająca na ścianach komina. Może ona spowodować groźny pożar. Jej nadmiar może spowodować wykwity na ścianie przy nieszczelnym kominie. Aby ograniczyć osadzanie się kreozotu należy od czasu do czasu rozpalić mocniejszy ogień a także używać do palenia tylko suchego drewna. Jego powstawaniu sprzyja częste palenie ze zmniejszoną wydajnością i z przymkniętym szybrem.


Wartość opałowa dobra Wartość opałowa słaba
Grab10.0 Wierzba7.1
Dąb9.9 Świerk7.0
Jesion9.2 Olcha / Sosna6.7
Klon9.1 Modrzew6.6
Brzoza8.9 Osika6.5
Wiąz8.4 Lipa5.7
Buk8.0 Topola5.0
źródło: kominiarz.org.pl
Pokaż więcej...

Wkłady kominkowe

Wkład kominkowy to serce kominka, a właściwy jego wybór to połowa sukcesu. Wkłady kominkowe z zamkniętą komorą spalania, to sprawdzone rozwiązanie zapewniające piękno naturalnego ognia oraz wydajne i ekonomiczne ogrzewane.

Dokonując zakupu musimy mieć świadomość, że jest to także element dekoracyjny, który przez najbliższe kilkanaście lat będzie nas ogrzewał i "cieszył" wzrok, dlatego warto wybrać wkład który odpowiada nam również estetycznie.

Kominek jest zazwyczaj centralnym miejscem w domu, więc warto dobrze przemyśleć wybór wkładu.

W pełni zadowoleni będziemy jeśli dobierzemy wkład zarówno pod względem grzewczym jak i estetycznym.

Zazwyczaj podstawowym kryterium wyboru wkładu kominkowego jest jego cena. Niestety nie jest to dobry wskaźnik. Pod uwagę należy wziąć również koszty eksploatacji, wynikające z parametrów urządzenia, komfort, rozwiązania techniczne gwarantujące długowieczność urządzenia oraz warunki gwarancji.

Pamiętajmy, że "tani" wkład to zazwyczaj wkład wykonany w starej technologii, z niskiej jakości materiałów o bardzo słabych parametrach technicznych, mniejszej odporności na temperaturę, a co więcej z gwarancją na produkt tylko na czas jaki przewidują przepisy konsumenckie i dodatkowo listą wykluczeń gwarancyjnych napisanych drobnym drukiem.

Materiał wykonania wkładów kominkowych

Na rynku można spotkać między innymi wkłady kominkowe odlewane z żeliwa lub wkłady stalowe wykładane wermikulitem lub szamotem.

Podstawową różnicą jest oczywiście rodzaj użytego do produkcji materiału.

Żeliwo - wykazuje dużą bezwładność cieplną. Kominek dłużej się nagrzewa, ale równie długo oddaje ciepło. Wkłady żeliwne dobrej jakości są bardzo ciężkie, ale za to trwałe i odporne na korozje.

Stal - szybko przekazuje ciepło do otoczenia, ale równie szybko się ochładza, dlatego też wkłady stalowe wykładane są kształtkami szamotowymi lub wermikulitowymi – co ma zapobiegać szybkiej utracie ciepła. Dobrej jakości stal jest odporna na korozje i zmiany temperatury, natomiast gorszej jaskości stal może korodować po wpływem gorących spalin.

Szamot, wermikulit - to materiały akumulujące ciepło, ogrzewają pomieszczenie jeszcze długo po wygaśnięciu paleniska.


Na co zwracać uwagę przy wyborze wkładu kominkowego:

  • Moc (kW) bierzemy pod uwagę moc nominalną, jest to średnia z mocy wkładu mierzona w ciągu trzech godzin jego pracy. Moc dobierana jest do kubatury ogrzewanych pomieszczeń - przyjmuje się, że 1 kW mocy wkładu ogrzeje 10 m2 powierzchni przy wysokości stropu 2,5 m. Jest to jednak wskaźnik bardzo orientacyjny, ponieważ różne budynki mają różne zapotrzebowanie cieplne.

  • Sprawność - powinna ona wynosić minimum 70% !

  • Temperatura spalin - nie powinna przekraczać 400oC.

  • Średnie zużycie drewna w czasie palenia - powinno wynosić 2,5 kg/h przy mocy nominalnej 7 kW.
Pokaż więcej...
KOMINKI-AMBUD.PL © 2019  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI Projekt i realizacja: ResearchIT
kominki katowice, kominki gliwice, kominki mikołów, kominki krapkowice, szyby kominkowe, kominki strzelce opolskie, kominki opole i kominki zabrze.